Je vhodná inkluze nebo speciální škola? Při hledání odpovědi na tuto otázku je potřeba zohlednit, do jaké míry dokáže dítě fungovat a rozumět s kochleárním implantátem, i jeho individuální schopnosti a vlastnosti.
Děti implantované oboustranně (resp. jednostranně v kombinaci se sluchadlem) po narození mají velkou šanci se úspěšně začlenit mezi slyšící vrstevníky. Vše také záleží na spolupráci a vzájemné domluvě rodičů se školou i na přístupu školy samotné. Některé implantované děti mohou zpočátku potřebovat větší péči, jiné se dokáží přizpůsobit tempu probírané látky.
Díky kochleárnímu implantátu se mnohým otevírají možnosti, které by bez tohoto přístroje byly jen těžce dosažitelné. Některá zaměstnání vyžadují častou telefonickou komunikaci, která by bez kochleárního implantátu nebyla možná. V jiných je zase nutné hodně komunikovat s lidmi, např. na vedoucích pozicích. Dnešní implantované děti mohou reálně uvažovat i o povoláních jako je lékař nebo manažer obchodní společnosti, pokud se budou zdárně vyvíjet v oblasti sluchu a řeči.
Bez ohledu na to, zda k bolesti došlo po pádu na operovanou stranu, jiným způsobem nebo samovolně, neprodleně informujte nejbližší implantační centrum.
Kochleární implantát obecně dostávají lidé s praktickou či úplnou hluchotou, čili závažnost postižení je zde vysoká a teoreticky by uživatelé kochleárního implanátu měli mít na příspěvky či průkaz nárok. Nicméně vzhledem k tomu, že posudkoví lékaři hodnotí schopnosti uživatele s kompenzační pomůckou, dochází často k tomu, že uživatelé kochleárního implantátu jsou uznání za „zdravé“ a příspěvek/průkaz jim není přiznán, nebo jim je odebrán. Liší se to kraj od kraje, často i okres od okresu. Žádost si určitě zkuste podat, a v případě neúspěchu se se doporučuje podat odvolání. Lze si vyžádat přítomnost u posudkové komise, případně posudkového lékaře i s odborností ORL.
Uživatele kochleárního implantátu se po operaci nestávají slyšícími, jejich postižení nadále trvá. Vznikají různá omezení (při sportech, vyšetřeních apod.). Spousta uživatelů navíc balancuje mezi slyšící a neslyšící společností. Ve slyšící společnosti nemusí rozumět celé konverzaci a mohou se proto cítit vyčlenění. Mezi neslyšícími se také nemusí cítit dobře, pokud např. neovládají znakový jazyk. Tito uživatelé pak mohou celý život řešit vtíravou otázku, kam vlastně patří. Je to však individuální.
Podívejte se na příběhy jiných uživatelů a podělte se s nimi i o svou životní cestu s kochleárním implantátem! Vlastní zkušenosti můžete sdílet i anonymně, nemusíte se tak bát případného zásahu do svého soukromí.