Uvažuji o kochleárním implantátu

Život s kochleárním implantátem je zajímavý, ale zdravé uši nahradit nedokáže. Implantací začíná pro uživatele mnohdy dlouhá a obtížná rehabilitace, při níž se prakticky znovu učí slyšet, rozpoznávat jednotlivé zvuky a přiřazovat jim správný význam.
 
Ať už je kandidátem na kochleární implantát dítě nebo dospělý, každého čeká rozhodování o tom, kterou značku kochleárního implantátu si vybrat. Každý systém kochleárního implantátu má svá pro a proti. Všechny ale fungují na stejném principu a poskytují přístup ke zvuku.

Jedná se o individuální zkušenost. Pokud nepomáhají ani nejvýkonnější sluchadla, tak jste pravděpodobně kandidátem na kochleární implantát. Co tedy dál?
 
Podat výpověď? Přerušit studium?
 
Jak dlouho tedy budu na neschopence? Vše se odvíjí od pozice, kterou vykonáváte. Pokud patří pravidelná komunikace s lidmi mezi hlavní pracovní náplň, pak nejspíše budete potřebovat neschopenku, kterou by měli vystavit v implantačním centru, případně ji vystaví obvodní lékař.
 
Většinou po několika nastaveních jsou vidět výsledky a není nutné to s neschopenkou přehánět. Po několika týdnech tréninku doma se už nebudete mít co učit a je možné, že se budete chtít do práce vrátit dřív. Pro někoho to může být zpočátku nepohodlné, ale jen tak se naučíte rychle poznávat a rozlišovat nové zvuky. Vše je o domluvě se zaměstnavatelem. Můžete si zkusit zařídit home office, částečný úvazek, dočasné přeřazení na jinou pozici, apod.
 
V případě studentů se dá zařídit individuální plán. Taktéž je to vše o dohodě s vyučujícími.
 
Přerušení studia, respektive podání výpovědi nepatří mezi nejlepší volby. Po implantaci je potřeba, aby se uživatel učil rozeznávat nové zvuky a přiřazovat k nim správný význam.

Dovolíme si použít citát ,,Kdo se chce naučit plavat, musí skočit do vody.” S kochleárními implantáty je to stejné. Jít hned do práce/školy po prvních nastaveních patří mezi náročnější cesty, avšak o to se více budete těšit, jak rychle výsledky přicházejí.

Rodičům se narodilo neslyšící dítě. Lékaři jim doporučili nechat dítě implantovat, nicméně rodiče se rozhodli, že o kochleární implantát pro své dítě zájem nemají a že sluchadlo stačí.
 
Lékaři tuto situaci nahlásili na odbor sociální, protože chtěli "zabránit potenciálně nenapravitelným škodám na dítěti" - domnívali se, že ponechání dítěte bez adekvátní kompenzace sluchového postižení v podobě kochleárního implantátu ohrožuje zdravý vývoj dítěte v oblasti sluchu a řeči.
 
V Německu celá situace skončila u soudu a k případu se vyjádřilo mnoho lidí i organizací.
 
Bylo vydáno jednoznačné stanovisko, že nikoho nelze k operaci kochleárního implantátu nutit, protože po operaci musí následovat další pravidelná péče (nastavování, rehabilitace apod.) a také je potřeba dbát na to, aby dítě procesor nosilo. A pokud rodiče s implantací nesouhlasí, nedá se očekávat, že by dítě s kochleárním implantátem rehabilitovalo. Tím pádem je celá implantace naprosto bezpředmětná.
 
Za dítě zodpovídají rodiče a jen oni mají právo rozhodovat o tom, jakým způsobem budou jeho sluchovou vadu kompenzovat.

Výběr značky kochleárního implantátu je na celý život. Výběr je obtížný nejen pro rodiče dětí, ale i pro samotné dospělé. Každý kochleární implantát má své pro a proti.

Doporučujeme se sejít se zástupci všech firem, případně oslovit samotné uživatele nebo rodiče dětí a udělat si vlastní obrázek. Dá se říci, že neuděláte chybu s žádným výběrem. Všechny značky totiž poskytují přístup ke zvuku a každý člověk má s implantátem jiné výsledky, někdo lepší, někdo horší - bez ohledu na značku.

Co by vás mělo zajímat?

 • základní parametry - výdrž, možnost nabíjení, výměna baterií, technické parametry jsou rozepsány níže dalším bloku,
 • funkce a ovladatelnost,
 • vzhled - závěsný nebo single-unit procesor, 
 • příslušenství - základní obsah balení, aqua sady apod.,
 • servis a údržba - dostupnost, rychlost vyřízení reklamací, zkušenosti odborníka.

2ki 

Bilaterální (oboustranná) implantace je v České republice složitá. V České republice jsou bilaterálně implantovány převážně děti. Časový odstup u dětí mezi první a druhou operací by měl být co nejkratší. V zahraničních státech je bilaterální implantace mnohem více rozšířena. Kochleární implantáty mohou být implantovány postupně nebo současně během jedné operace. Možný přínos implantace na druhém uchu u dospělých se posuzuje na základě jejich schopností a výsledků dosažených s jedním kochleárním implantátem. Jednostranně implantovaní dospělí mají v současné době možnost pořídit si druhý kochleární implantát z vlastních finančních prostředků nebo za pomocí různých kampaní, některých pojišťoven a nadačních fondů.

Porovnání technických parametrů jednotlivých systémů kochleárních implantátů nebude podrobně rozvedeno. Mezi výrobci panuje konkurenční boj a některé uvedené technické parametry z jiných zdrojů mohou být nepřesné nebo zavádějící. Technickými parametry kochleárního implantátu se rozumí např.:
 
 • maximální rychlost stimulace (pulzy za sekundu, PPS - pulses per second),
 • počet kanálů (elektrické kontakty mezi hlemýžděm a implantátem),
 • počet virtuálních kanálů,
 • kódovací strategie,
 • délka elektrodového svazku,
 • spolehlivost a poruchovost implantátu, aj.
Správnost a přesnost těchto parametrů neví nikdo jiný než samotný výrobce. Technické parametry implantátu nemusí být rozhodující pro kvalitní poslech u konkrétního pacienta. Vyšší nebo lepší hodnoty nemusí automaticky znamenat lepší poslech. Rehabilitace probíhá u každého pacienta individuálně.
 
Jednotlivé parametry a srovnání vybraných typů kochleárních implantátů nebudou zveřejněny, aby nedošlo k poškození nebo zvýhodnění některých z výrobců na základě nepřesných a neověřených informací.
 
Jedním z nejdůležitějších kritérií by měla být spolehlivost implantačních systémů. Vnější části procesoru, cívka či další příslušenství se dají snadno vyměnit. V případě výměny vnitřního implantátu je to horší. Výměnu nelze provést jinak než operací, a to u všech výrobců.
 
Výrobci pravidelně jednou za rok zveřejňují tzv. „reliability report“ (zpráva o spolehlivosti), kde jsou k dohledání informace o tom, jaké procento poruchovosti vykazují jejich implantáty. Poruchovost se počítá na základě různých faktorů - pravidelné údržby vnější části kochleárního implantátu, poškození způsobené nevhodnými okolními vlivy, lidským faktorem atd. Do poruchovosti se započítávají implantáty, jejichž porucha byla způsobena neovlivnitelnou technickou závadou. Nelze ovšem zpětně ověřit a dohledat, zda poškozeným částem implantátu nebyla přiřazena jiná příčina poruchy, aby nedošlo ke zhoršení hodnot spolehlivosti výrobce. Nezbývá než se spolehnout, že jsou údaje od jednotlivých výrobců transparentní a upřímné.

Zde hodně záleží na věku budoucího uživatele kochleárního implantátu, jeho preferencích a životním stylu. V nabídce všech výrobců jsou procesory závěsné, kdy za uchem je procesor, od kterého vede kabel k cívce (magnetu). Někteří výrobci nabízí i tzv. single-unit procesory, což jsou procesory, které jsou přímo v cívce a nosí se na místě magnetu, není tedy nutné mít nic za uchem. Všechno má své pro a proti. Vývoj jde neustále kupředu, za poslední roky došlo k velkému progresu a do budoucna se dá předpokládat čím dál více sofistikovanější a miniaturnější technologie.
 
V případě malých dětí je dobré vědět, jaké jsou možnosti nošení procesoru mimo ucho (delší kabel od cívky, nasazení procesoru k čelence, uchycení na oděv apod.). U malých dětí jsou ouška obvykle menší a v případě závěsných procesorů může docházet k jejich neustálému padání, pokud nejsou dostatečně zajištěny, např. pomocí čelenky nebo klipsny pro uchycení na oděv.

Operace je jednorázová záležitost. Nejrůznější záležitosti se budou s distributorem vybrané značky řešit prakticky po zbytek života. Ať už půjde o dotazy, opravy, reklamace, nákup náhradních dílů, příslušenství nebo výměnu zvukového procesoru za novější.
 
Před implantací je vhodné se s distributorem seznámit a oslovit ho s případnými dotazy. Každý výrobce má v jednotlivých státech své distributory. Budoucí uživatel kochleárního implantátu by měl vědět, jaká je dostupnost zákaznického servisu, jak se řeší servis v případě poškození nebo nefunkčnosti procesoru. Informace by se měly týkat i nákupu příslušenství nebo náhradních dílů. Důležité jsou i plány výrobce do budoucna, jeho cíle a vize, protože také implantáty jednou zestarají a bude potřeba zajistit jejich výměnu.
 
Výhodou je mít distributora a klinického inženýra v jedné osobě. Pokud se vyskytne problém s kochleárním implantátem, tato osoba zjistí, zda je chyba v jeho nastavení nebo se porouchala fyzická součást. V každém případě zajistí nápravu a již není třeba chodit za jiným odborníkem.

Implantace je kompletně hrazena zdravotní pojišťovnou. Uživatel by měl při prvním zapojení procesoru dostat základní sadu. Je vhodné si předem zjistit, jaké příslušenství a náhradní díly obsahuje. Někdy je třeba požadované příslušenství dokoupit na vlastní náklady. Vše záleží na preferencích uživatele. Ceny jednotlivých implantačních systémů by měly být dohledatelné v sazebnících na webech zdravotních pojišťoven.
 
Číselník zdravotnických prostředků Svazu zdravotních pojišťoven ČR lze stáhnout zde.
Sazebník VZP je zde.

Dostupnost jednotlivých značek kochleárních implantátů se liší podle jednotlivých zemí. V České republice se provádí implantace všech zmíněných výrobců.
 

MED-EL

Hlavní ústředí: Rakousko
Založení: 1977
 
medel Rondo 3 Výsledek obrázku pro sonnet 2 medel
 Nejnovější dostupné procesory: Rondo 3 Sonnet 2
 

Cochlear

Hlavní ústředí: Austrálie
Založení: 1981
 
cochlear n7  kanso
Nejnovější dostupné procesory: Nucleus 7 CP1000 Kanso
 

Advanced Bionics

Hlavní ústředí: USA
Založení: 1993
 
ab naida90 neptune
 Nejnovější dostupné procesory: Naida Q90 Neptune
 

Při výběru kochleárního implantátu se současně rozhoduje také mezi implantačními centry. Operace je jednorázový zákrok, není proto nutné trvat na nejbližší nemocnici. Budoucí uživatel by se měl zajímat také o to, kam a ke komu bude jezdit na případná nastavení zvukového procesoru, servis, údržbu aj.
 

Praha (FN Motol)    

Cochlear, MED-EL, Advanced Bionics

Brno (FN U sv. Anny)

MED-EL

Ostrava (FN Ostrava)

Advanced Bionics

Hradec Králové (FN HK)

Cochlear, MED-EL, Advanced Bionics

 
Do budoucna se dá očekávat implantace všech výrobců ve výše uvedených centrech. V současné době lze na požádání provést operaci jiné značky i jinde.

Zkušenosti uživatelů s kochleárním implantátem jsou v této oblasti prakticky nepřenosné. Většina uživatelů vám na otázku, zda je spokojena s kochleárním implantátem, pravděpodobně odpoví kladně. Žádný z nich neměl možnost vyzkoušet kochleární implantát jiné značky a nemůže tedy jednotlivé značky porovnávat. Existují však i výjimky. V jiných státech jsou dokonce uživatelé se dvěma různými značkami! Měli byste vědět, že pokud by uživatel s jednou značkou na jednom uchu slyšel hůře a s druhou značkou na druhém uchu lépe, tak to ještě nic nevypovídá o kvalitě výrobce. Je to o faktorech, které ovlivňují úspěch implantace, např. doba vzniku vady nebo vada samotná, která může být na každém uchu jiná, kvalita rehabilitační péče, atd. Pokládat uživatelům otázky typu, který výrobce je lepší, nemá význam, protože na ně nikdo není schopen s určitostí odpovědět. Pro každého platí, že nejlepší výrobce je ten, jehož implantát nosí.
 
Zkušenosti uživatelů a rodičů implantovaných dětí s nejrůznějšími značkami si můžete přečíst v sekci Příběhy uživatelů.
 
Další zkušenosti ze života implantovaných uživatelů zde:
 

Bez ohledu na vybraného výrobce kochleárního implantátu platí, že s každou značkou lze dosáhnout kvalitního příjmu zvuků. Pokud si však nadále nejste jistí výběrem kochleárního implantátu nebo hledáte podporu a pomoc, můžete se inspirovat v příbězích registrovaných uživatelů. Osloví-li vás nějaký příběh, neváhejte kontaktovat jeho autora, třeba se s vámi rád podělí o své zkušenosti.

Spolupráce

Mohlo by vás zajímat

Zobrazit starší novinky

For details about https://rolexrolexwatches.club/. Up To 90% Off https://www.egreplica.com/. check this site out replicas de relojes. my blog fake rolex for sale. With Free Shipping replica luxury watches. New https://www.watchesj.com. To get more information about richardmillecarbon.com. site link tag heuer monaco replica.