Rondo 2 vs. Opus 2

Po několika letech nošení závěsného procesoru Opus 2 jsem uvítal příjemnou změnu – možnost vyzkoušet si Rondo 2. První dojmy, pocity a zkušenosti jsou u každého individuální. Hodně záleží na věku uživatele kochleárního implantátu, jeho preferencích a životním stylu. Jsou procesory závěsné, kdy za uchem je procesor, od kterého vede kabel k cívce (magnetu). Pak jsou tzv. single-unit procesory, což jsou právě procesory, které jsou přímo v cívce a nosí se na místě magnetu, není tedy nutné mít nic za uchem. Vývoj jde neustále kupředu, za poslední roky došlo k velkému progresu a do budoucna se dá předpokládat čím dál více sofistikovanější a miniaturnější technologie. 
 
 opus 2 vs. rondo 2
Rondo 2 vs. Opus 2
 
Nejprve bylo potřeba zvolit sílu magnetu tak, aby procesor, který je zároveň i cívkou, při nasazení příliš netlačil. Vybral se středně silný magnet. Poté následovalo zkopírování poslechových map či programů ze starého (Opus 2) do zapůjčeného procesoru (Rondo 2). Zpočátku jsem měl pocit, že je poslech téměř stejný a moc se toho nezměnilo kromě konstrukčního provedení. To však na první poslech nebylo poznat.
 
Standardní výdrž akumulátoru u procesoru Rondo 2 se uvádí kolem 18 hodin. Výdrž se odvíjí podle nastaveného poslechového programu a jeho použití. V tomto případě se výdrž pohybovala mezi 19-20 hodinami. Nevýhodou Ronda 2 je, že akumulátor nejde vyměnit a ani nahradit jednorázovými bateriemi. Dá se však použít bateriové pouzdro.
 
batterypack_medel
Mini Battery Pack, www.medel.com
 
V opačném případě se musí po vybití vždy zase plně nabít, což trvá cca 4 hodiny. Dochází však k úspoře nákladů.
 
U procesoru Opus 2 bylo využíváno jednorázových baterií, které vydržely 3-4 dny a poté se musely vyměnit. Pořizování baterií bylo sice nákladnější, ale odpadly starosti s nabíjením a případným vybitím. V peněžence byly vždy po ruce náhradní jednorázové baterie pro všechny případy.
 
U Ronda 2 jsem měl pocit, že poskytuje čistší poslech a více zaostřuje slova při osobní komunikaci na krátké vzdálenosti. Na delší vzdálenost se mi více osvědčil starší procesor. Je to však individuální zkušenost. A možná také o vhodnějším nastavení poslechového programu. Menším problémem byla pro mě telefonická komunikace. Přikládání telefonu k mikrofonu u novějšího procesoru bylo složitější než v případě procesoru Opus 2. Rondo 2 má nešikovné umístění mikrofonu v krajní části procesoru a telefon je nutno přiložit přímo k mikrofonu. V prostřední části procesoru je tlačítko na vypnutí/zapnutí. Mělo se to prohodit...
 
rondo2
Rondo 2
 
Obrovskou výhodou procesoru Ronda 2 je částečná voděodolnost a potuodolnost. Nemusí se vkládat do sušičky. Odpadá tak dokupování vysoušecích kapslí a večerní vkládání do sušiček, obzvlášť v horkých letních dnech. Navíc vysoušet a nabíjet procesor přes noc zároveň ani nejde.
 
Téměř při každé sportovní aktivitě byly procesory vkládány do čelenky, respektive pod čelenku do kapsičky. Při sportovních aktivitách, kde se využívá helem, se osvědčil nejlépe závěsný procesor Opus 2. Právě díky tenké cívce nedocházelo k nepříjemnému tlaku v helmě. Procesor je s cívkou propojen kabelem, takže v čelence bylo s procesorem možné manipulovat a hýbat tak, abyste dosáhli komfortu (viz níže). Zejména pak při lyžování, cyklistice, jízdě na zapůjčeném skútru na dovolené a jiných aktivitách, kde se využívá chráničů hlavy. Rondo 2 je robustnější, nasazuje se přímo v místě cívky a nelze s ním hýbat. Řešením může být např. větší helma.
 
opus2_celenka
Manipulace s procesorem Opus 2
 
rondo2_celenka
Manipulace s procesorem Rondo 2 je nemožná
 
Za necelých 8 let používání procesoru Opus 2 jsem neřešil závažný technický problém, a to jsem jako aktivní sportovec vystavoval procesor nadměrnému pocení, vlhku při zápasech apod. a to s minimálním vkládáním do sušičky. Kvalitou a spolehlivostí mě Opus 2 mile překvapil.
 
Na běžné denní aktivity – prudší pohyby, chůze v davu, přebíhání přes přechod, dobíhání MHD je pro mě lepší závěsný procesor. Rondo 2 se doporučuje dodatečně zajistit záchytným klipem, protože snadno může dojít k upadnutí, pokud neobsahuje silnější magnet. Naopak silnější magnet je nepohodlný a “utlačuje” kůži. V zimě tento problém odpadá, pokud máte čepici.
 
Naposledy mi Rondo 2 upadl při seskoku posledních tří schodů při dobíhání pražského metra a měl jsem co dělat, aby mi nesklouzl do kolejiště. Procesoru se však nic nestalo.
 
 

Srovnání z pohledu dospělého uživatele

 

OPUS 2

RONDO 2

osobní komunikace

 

 

telefonická komunikace

 

 

běžné denní aktivity

 

 

úspora nákladů

 

 

pohodlí na uchu – není potřeba závěs

 

 

nemusí se vkládat do sušičky

 

 

univerzálnost – baterie/náhradní akumulátor lze kdykoliv vyměnit

 

 (lze použít bateriové pouzdro)

aktivity s helmou – lyže, kolo...

 

 

sporty a jiné aktivity bez nutnosti mít přilbu

 

 

Srovnání z pohledu dospělého uživatele
 
Rondo 2 dopadl dle tabulky celkově o něco lépe než Opus 2, po vyzkoušení však preferuji závěsný procesor. Do budoucna proto zvažuji řešení v podobě Sonnetu. Tento procesor je vlastnostmi téměř totožný jako Rondo 2, z konstrukčního hlediska je závěsný a navíc má také možnost výměny baterií či nabíjení akumulátorů.
 
Mějte na paměti, že se jedná o individuální zkušenost. Každý má jiné priority a potřeby.
 
18.1. 2019
 

For details about https://rolexrolexwatches.club/. Up To 90% Off https://www.egreplica.com/. check this site out replicas de relojes. my blog fake rolex for sale. With Free Shipping replica luxury watches. New https://www.watchesj.com. To get more information about richardmillecarbon.com. site link tag heuer monaco replica.