Ze sourozenectví plyne mnoho výhod nejen pro sourozence, ale i pro rodiče. Jejich pozornost se rovnoměrně rozdělí mezi více dětí, tím se změní i vnímání závažnosti problému dítěte. Dítě má parťáka a navíc se vzájemně od sebe mnohému naučí. Péče o sluchově postižené dítě je pro rodiče velmi náročná, neměli by však zanedbávat ani jeho slyšící sourozence. K samostatnosti lze samozřejmě dovést i jedináčka.
Klíčem pro výchovu, vzdělávání a celkový rozvoj vašeho dítěte je komunikace. Volba a budování komunikace je závislé na mnoha faktorech. Dvě děti se stejnou sluchovou vadou se nevyvíjejí stejně.
Jakou školku nebo základní školu vybrat pro neslyšící (sluchově postižené) dítě?
Vybrat speciální nebo běžnou školu? Záleží na potřebách dítěte - jak dítě slyší a mluví. Zda je sluch u dítěte dostatečně kompenzován sluchadlem, kochleárním implantátem nebo jinou kompenzační pomůckou.
V běžné škole je to také o domluvě se školou a učiteli, kteří výuku přizpůsobí potřebám dítěte. Nemusíte mít strach. Vždy to můžete zkusit a pokud to nepůjde, lze školu kdykoliv změnit. Aspoň si pak můžete říct, že jste to zkusili.
Začátky bývají vždy těžké, ale jakmile překonáte první roky, tak už zvládnete i ty další. Je to však individuální. Rozhodnutí z větší části závisí také na Vašem místě bydliště. Speciální školy či školky nejsou tak rozšířeny.