Technika pouze usnadňuje proces slyšení. Pro maximální využití a prospěch této pomůcky je zapotřebí trénink poslechu, komunikace, rehabilitace a podpora nejbližších, obzvlášť u malých dětí.
Stejně jako každá jiná technická věc, tak i kompenzační pomůcky vyžadují pravidelnou kontrolu, seřízení a údržbu. Jejich frekvence závisí na potřebách jednotlivých osob. Sluchadla se seřizují podle aktuálního výstupu z audiogramu. Součástí sluchadel jsou např. ušní tvarovky s hadičkou, které jsou vyráběny z měkké hmoty, aby nedošlo k poranění ucha při opření, nárazu nebo jejich nasazení do ucha apod. Vlivem netěsnosti tvarovky v uchu může dojít k "pískání", které může být rušivé pro okolí. U malých dětí je potřeba častěji měnit tvarovky za nové, protože jim rostou ouška a tvarovky časem netěsní. Netěsné tvarovky nemusí zprostředkovávat kvalitní přenos sluchových podnětů.
Zpravidla se používají zinkovzdušné baterie o různých velikostech 10, 12, 312 a 675. Baterie by měly obsahovat nálepky, díky kterým vydrží skladované i několik let. Po odlepení nálepky dochází u baterky k samovolnému vybíjení.
Výdrž baterie ve sluchadlech a jiných kompenzačních pomůckách je u každého individuální. Záleží na výkonnosti a nastavení poslechového programu. Svou roli hraje i výrobce baterií. Baterie se mohou vyměnit preventivně po určitých dnech nebo po úplném vybití. Měly by být součástí běžného denního režimu pro všechny případy.
Optimální je každodenní nošení sluchadel. Pokud je děti nebo starší lidé odmítají a sundávají, doporučuje se postupné zvykání a prodlužování doby nošení.
V případě kochleárních implantátů, které pracují na jiném principu než sluchadla, je jejich pořízení a následná rehabilitace obvykle delší a časově náročnější. Kochleární implantáty jsou více rozvedeny v sekci
Svět kochleárních implantátů.