Co je dobré ještě vědět?

Informace na webu mají ryze informační charakter. Záleží pouze na konkrétním jedinci, pro jakou variantu se rozhodne a jak bude postupovat. Neexistují přesné návody, co je dobré udělat teď, za týden nebo za měsíc. Pokud tyto informace a zkušenosti pomohou alespoň jednomu člověku, obzvlášť takovému, který se dosud nesetkal se sluchovým postižením, pak mají smysl.

Rozhodnutí o pořízení kompenzační pomůcky záleží jen na těch, kteří plánují jejich užívání. Někomu v důsledku sluchové vady nemůže pomoci žádná z uvedených kompenzačních pomůcek, jedná se však o výjimečné případy. Někdo se naopak cítí jako součást komunity neslyšících a je pro něj přirozené neslyšet.

Znakový jazyk je přirozeným jazykem neslyšících a je plnohodnotným funkčním komunikačním prostředkem. Přirozeným proto, že se vyvíjel společně s komunitou. Není uměle vytvořený. Každý národ má svůj vlastní znakový jazyk. Na veřejnosti je často chybně používán termín znaková řeč. Znaková řeč je zastaralý a hlavně nepřesný termín. Je to stejné jako u českého nebo anglického jazyka, také se neužívá termín česká řeč nebo anglická řeč. Znakový jazyk má i své dialekty a lingvistiku.
 
U neslyšících, kteří využívají znakový jazyk, existují pomůcky v podobě tabletů s online tlumočením do znakového jazyka. Tlumočníka si lze vyžádat i při osobních jednáních na úřadech apod., jednak nejen kvůli komunikaci, ale také kvůli tomu, že neslyšící osoby využívající znakový jazyk někdy nerozumí psanému textu.

Sluchové postižení nemusí být na první pohled vidět, většinou se pozná až ve chvíli, kdy dojde ke komunikaci. Komunikace se sluchově postiženými lidmi je individuální. Záleží na každé osobě, jaký komunikační systém preferuje, jakou sluchovou vadu má, nebo zda používá dostatečně kvalitní kompenzační pomůcku.
Obecně by se ke sluchově postiženým lidem mělo mluvit tváří v tvář, pomaleji a zřetelně tak, aby bylo možné odezírat. U některých lidí třeba sluchové postižení nepoznáte.

Víte, že pro sledování televize bez zvuku existují i skryté titulky? Skryté titulky však nefungují na všech televizních pořadech. Jak poznat, že daný pořad lze sledovat s titulkama?

Věštšinou se za názvem pořadu v televizním programu nebo v popisku objevují dvě písmenka "ST" - skryté titulky. Někdy se však stává, že lze skryté titulky zapnout, ačkoliv v televizním programu není zkratka "ST" uvedena. Proto je dobré to vždy zkusit.

Skryté titulky lze zapnout téměř na všech pořadech ČT1 a ČT2 - včetně zpráv, seriálů, soutěžních pořadů a dalších. Na Nově a Primě lze pak titulky z větší části zapnout zejména u odpoledních a večerních seriálů, filmů apod. Titulky fungují také u dalších televizních kanálů jako je Nova Cinema, Prima Cool, Barrandov.

Titulky se spouští zapnutím teletextu a zadáním trojčíslí 888. Je potřeba chvíli počkat, dokud se v daném pořadu nezačne mluvit nebo něco dít a poté by měly titulky samy naskočit. Pokud se ale nic neděje, znamená to, že daný pořad titulky nepodporuje.

Na slovenských programech se skryté titulky spouští zadáním trojčíslí 777.

S přechodem na novou technologii vysílání DVB-T2 se zapínání skrytých titulků může lišit!

pojištění

Spolupráce

Mohlo by vás zajímat

Zobrazit starší novinky

For details about https://rolexrolexwatches.club/. Up To 90% Off https://www.egreplica.com/. check this site out replicas de relojes. my blog fake rolex for sale. With Free Shipping replica luxury watches. New https://www.watchesj.com. To get more information about richardmillecarbon.com. site link tag heuer monaco replica.